W Piątek Węgiel

W Piątek Węgiel

Po wygraniu Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 kariera Roksany Węgiel rozwinęła się w szybkim tempie. 14-letnia piosenkarka zaczęła pojawiać się w wielu programach rozrywkowych i na imprezach z udziałem celebrytów. Obecnie pracuje nad debiutancką płytą, która ukaże się już za kilka tygodni. Jak zapowiadała, przed wydaniem albumu miała polecieć do Tel Awiwu, gdzie w maju odbędzie się Eurowizja 2019.

Urodzona – jak ja – w czwartek Węgiel, do pięt Piątkowi nie dorasta, choć operuje w całkiem innej branży, na innym polu, w innym kalendarzu, w którym inne dni tygodnia, w dodatku nie po kolei, nie po kolei, tak jak pewnie w głowie Węgiel, nawet w głowie Piątek, urodzona w czwartek dzień targowy Węgiel miała polecieć do Izraela, takiego kraju. Bo Izrael to także przecież imię nadane Jakubowi przez Boga, Izrael, które stanie się określeniem całego narodu wybranego… (W powrotnej drodze do Kanaanu patriarcha Jakub miał niezwykłą przygodę. Po przeprawie przez rzekę, gdy zrobiło się zupełnie ciemno, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki (Rdz 32,25). Tego, kto to był, tekst nie precyzuje: agresor nie odpowiedział na pytanie o imię. Nie wiemy także, dlaczego Jakub został zaatakowany i dlaczego poranek spłoszył napastnika). W naszym jednak środowym opowiadaniu napastnikiem niech będzie Piątek. O nim zaraz.

Choć Roksana Węgiel zapowiadała występ gościnny w finale 64. Konkursu Piosenki Eurowizji 2019, teraz wiadomo, że do niego nie dojdzie. Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 poleci jednak do Izraela, by udzielić wywiadu na żywo. To nie koniec jej planów. Węgiel poleci w poniedziałek, we wtorek nie zaśpiewa, w środę uprawiać będzie turystykę religijną, wieczorem Węgiel zalegnie jak węgiel na Śląsku na jedynym łóżku jednego z 46,9 tys. pokojów hotelowych. Średnie zajęcie pokojów hotelowych w 2007 wyniosło 61,7%, a dzięki mię[dzy innymi Węgiel statystyka ta w roku 2019 poprawi się i poprawiać się będzie z żelazną konsekwencją. W czwartek Węgiel udzieli mrożącego krew w żyłach wszystkich nastolatek wywiadu, po czym w piątek poleci do Włoch.  

Niczym odkrywczym nie będzie konstatacja, że nie ważne jakie plany ma Węgiel, istotne jest to, jakie plany inni mają wobec Węgiel. Tak prehistoryczna kopalina, jak i osiemnastoletnia dziewczyna śpiewająca nie są raczej podmiotem, a narzędziem. Są przydatne, jednak o celowości zastosowania oraz sposobie zdecydują inni. Jak zwykle biznes i  polityka, czy dwie rzeczy, które budzą moje obrzydzenie. Oczywiście jako dobry biznesmen przytuliłbym parę trzy, oraz będąc politykiem z pierwszej półki, zdecydował o tym lub tamtym, co postawiłoby mnie w blasku fleszy. To się nie wyklucza. Obrzydzenie i widoczna w obiekcie wywołującym torsje szansa.

Czy młody a dorosły Piątek ma plany wobec nieletniej Węgiel?  

Przygoda Krzysztofa Piątka z AC Milan może zakończyć się dużo wcześniej, niż zakładano. Przygoda Krzysztofa Piątka  z Węgiel może rozpocząć się dużo wcześniej, niż się zakłada. Jeśli Rossoneri po tym sezonie nie awansują do europejskich pucharów, a zwłaszcza Ligi Mistrzów, budżet klubu musi zostać wypełniony w inny sposób. Konieczne wtedy będzie sprzedanie kilku kluczowych zawodników. Wśród nich wymienia się właśnie nazwisko reprezentanta Polski. Jeśli Piątek pokocha Węgiel będzie mu już wisiało jak wypełniona piachem skarpeta, czy gra w Milanie, czy nie gra.

Piątek w AC Milan znalazł się w pewien styczniowy czwartek tego roku. Przeniósł się tam z Genoi. Zespół z Mediolanu zapłacił za niego 35 milion euro.

Abstrakcja. Lubię abstrakcję, lubię iść w abstrakcję, lubię abstrakcyjne poczucie humoru a też malarstwo. Tyle że ponad 100 milionów złotych polskich świętych, niezastępowalnych inną walutą, szczególnie Euro, dopóki nie dogonimy zachodu, którego nie dogonimy, jeśli nie zamienimy Złotego na Euro, jeśli w ogóle dogonimy, jeśli w ogóle trzeba gonić, gonić dla samego gonienia, zamiast działania tu i teraz, ponad 100 baniek Polskich Świętych złotych za dwudziestoparoletniego średniej klasy dryblera a dobrze zapowiadającego się strzelca to abstrakcyjna abstrakcja. Nawet w środę, czyli jak mówił Winter, najgorsze dzień tygodnia. W piątek kwota za Piątka może wydawać się do przełknięcia, wcześniej wyobrażenia.

Wydawało się, że kwota szybko zaczęła się spłacać, bo podobnie jak w Genoi, Piątek zaliczył świetny start. W pierwszych trzynastu meczach strzelił dziesięć goli. Mówiło się nawet o tym, że po sezonie sięgnie po koronę króla strzelców. Ostatnio jednak Polak jest w nieco gorszej formie. 23-latek nie wpisał się na listę strzelców od czterech meczów. Dodatkowo Milan odpadł niedawno z Pucharu Włoch. W Serie A w trzech ostatnich meczach zaliczył remis, zwycięstwo i porażkę. To skomplikowało sytuację klubu w tabeli. Rossoneri są obecnie na piątym miejscu, ale mają tyle samo punktów, co znajdująca się na szóstej pozycji AS Roma. Czwarta jest Atalanta, która ma trzy oczka przewagi nad Milanem.

Wróżbita Andrzej wyjął trzy pawie oczka, rozłożył oplamione karty a też zerknął w szklana kule i wyjawił, że Piątek, kiedy będzie stary jak węgiel, zacznie jak Węgiel śpiewać, natomiast udzielająca do tej pory wywiadów o tym, dlaczego nie śpiewa Węgiel zacznie biegać za piłką.


0Shares